Czy wiesz, że szczury mają osobowość?

Moje szczurzyce: Tokjo i Kreska

Jest wieczór.

Moje szczurzyce się budzą. A przynajmniej jedna z nich. Tokjo opuszcza kojec i sprawdza, czy pojawiło się nowe jedzonko. Teraz siedzi na jednym z mostków i patrzy w moim kierunku. Kreska ciągle śpi, choć gdy otwieram klatkę, patrzy co się dzieje półotwartymi oczyma. Za to Tokjo od razu wskakuje mi na rękę. Gdybym odeszła, Kreska spałaby dalej.  Ale ja czekam i Kreska wychodzi z kojca. Najpierw porządnie się rozciąga, a potem wystawia łepek z klatki i wącha moją rękę. Jednak od razu wycofuje się i zaczyna myć swój pyszczek. Jednak ja czekam i mówię do niej zachęcająco, co powoduje, że jeszcze parę razy wącha moją rękę i wreszcie powoli wychodzi z klatki. W międzyczasie Tokjo znudziła się bieganiem w moich rękawach i próbuje wejść na górę klatki.

Tokjo i Kreska to dwie siostry z tego samego miotu. I tak jak większość rodzeństwa różnią się od siebie osobowością i swoimi upodobaniami. Tokjo jest raczej ekstrawertyczna. Ma więcej energii i lubi kontakt z ludźmi. Cieszy się, gdy może wyjść z klatki i wspiąć się na mnie, albo jeszcze lepiej, wejść do rękawa albo pod sweter. Ponieważ lubi kontakt z ludźmi, szybciej uczy się sztuczek. Wydaje się też bardziej inteligentna, ale może to moja ludzka stronniczość.

Kreska jest raczej introwertykiem. Wyjście z klatki zwykle zajmuje jej trochę czasu, nawet jeśli nie jest śpiąca. A Kreska lubi spać. Za to w nowych miejscach jest odważniejsza niż Tokjo.

Obie siostry mają też swoje upodobania co do jedzenia. Na przykład Tokjo woli bazylię, a Kreska kolendrę.

Jeśli macie koty lub psy, pewnie nie dziwicie się, że szczury też różnią się charakterami. Także wiele innych zwierząt, posiada osobowość – nawet ryby, pszczoły czy stonogi.


English version of this post can be found here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *