Czy wiesz, że dinozaury miały raka?

Centrosaurus apertus

Najprawdopodobniej nie pomyślałbyś o tym, patrząc na ilustracje albo imponujące szkielety tych zwierząt w muzeach. Dinozaury miały pewnie różne rodzaje nowotworów (tak jak ptaki*), jednak na podstawie pozostałości kopalnych tych zwierząt, najwięcej możemy się dowiedzieć (a może jedynie?) o nowotworach kości.

Jakiś czas temu paleontolodzy znaleźli fragmenty szkieletu dinozaura Centrosaurus apertus. Jedna z kości podudzia (a dokładnie kość strzałkowa) ma na końcu dość duże zgrubienie, które wygląda jak narośl. Wydaje się, że nie jest to pozostałość po złamaniu.

Dlatego naukowcy poprosili specjalistów od nowotworów, żeby dokładnie przebadali** kość. Diagnoza była jasna: zaawansowany nowotwór złośliwy kości (kostniakomięsak).

U ludzi tego rodzaju nowotwór, jeśli pozostałby nieleczony, na pewno byłby śmiertelny. Specjaliści stwierdzili też, że rozległa inwazja raka w całej kości sugeruje, że utrzymywał się on przez znaczny okres życia zwierzęcia i mógł zaatakować inne organy.

Jednak to zwierzę nie umarło z powodu raka, ale z powodu powodzi przybrzeżnej.

* Ptaki – jedyne żyjące dinozaury. Ale to już inna historia. Napisz w komentarzu, jeśli chciałbyś ją przeczytać.

** Używając mikroskopu i zdjęć rentgenowskich.


Ilustracja: Nobu Tamura (http://spinops.blogspot.com) – praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19459817

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *