Czy wiesz, czym różni się osobowość miłośników kotów od osobowości miłośników psów?

Tym razem o ludziach, ale ze zwierzętami w tle.

Wielu ludzi zapytanych: „Wolisz psy czy koty?” nie ma problemu z odpowiedzią. Do jednych przemawia przywiązanie czy posłuszeństwo psów, do innych gracja i niezależność kotów. Albo jeszcze inne cechy, skojarzenia, czy wręcz stereotypy o tych zwierzętach. A czasami to tylko bliżej   niesprecyzowane odczucie.

Psy to zwierzęta stadne, zaś koty domowe wywodzą się od zwierząt żyjących samotnie i – ogólnie mówiąc – psy i koty różnią się osobowością. Można by się więc spodziewać, że miłośnicy psów i kotów też różnią się od siebie. Jeśli tak, to pod jakim względem?

Badacze z USA postanowili to sprawdzić, korzystając z internetowego testu osobowości. Test na pięcioczynnikowy model osobowości (Big Five) zrobiło ponad 4,5 tysięcy osób z różnych krajów, a po teście odpowiedziało na pytanie, czy woli psy czy koty (z dodatkowymi opcjami: „żadne z nich” i „oba”*). Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że jest miłośnikiem psów albo kotów.

Okazało się, że miłośnicy psów oraz miłośnicy kotów rzeczywiście różnią się od siebie osobowością (albo przynajmniej wynikami testu). Niezależnie od płci miłośnicy psów są bardziej ekstrawertyczni, ugodowi, sumienni i stali emocjonalnie, za to mniej otwarci na nowe doświadczenia (patrz ilustracja poniżej). Oczywiście to tylko średnie wyniki i na pewno znajdą się bardzo ugodowi miłośnicy kotów i otwarci na doświadczenia miłośnicy psów.

A co z tymi, którzy identyfikowali się jako miłośnicy zarówno psów, jak i kotów, albo żadnego z tych zwierząt? Ogólnie rzecz biorąc, byli bardziej podobni do miłośników psów. Tylko otwarcie na doświadczenia u osób, które kochają oba gatunki, oraz poziom ekstrawertyzmu u tych, którzy nie lubią żadnego były bliżej miłośników kotów.

Wyniki testu osobowości kobiet i mężczyzn deklarujących się jako miłośnicy psów albo kotów – dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje wyniki ze średnią**. Test ten (44-item Big Five Inventory) daje wyniki w skali 1-5. Wykresy na podstawie Gosling et al. 2010.

Postanowiłam sprawdzić, czy moje wyniki testu na osobowość** są bliższe średniej miłośników psów czy kotów. W trzech kategoriach zdecydowanie miałam wyniki bliżej miłośników psów, w jednej dokładnie pośrodku, tylko introwersja była bliższa miłośnikom kotów.  I to by się zgadzało z moimi preferencjami. Praktycznie przez całe życie nie miałam problemu z odpowiedzią na pytanie, czy wolę psy czy koty – zdecydowanie psy – są przyjacielskie, towarzyskie i wierne. Choć ostatnio koty wydają mi się coraz bardziej atrakcyjne, ale nie do końca wiem dlaczego…


* Pytanie po angielsku brzmiało: Do you identify yourself as „a dog person”, „a cat person”, “a dog and a cat person”, “neither”?

** W badaniach użyto testu na osobowość 44-item Big Five Inventory. Nie udało mi się znaleźć jego polskiej wersji. Ja zrobiłam wersję angielską.


Zdjęcia: Kot – Japheth Mast, Pies – Daria Shevtsova, Pexels.com


English version of this postcan be found here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *