Czy wiesz, że szczurze ogony są miłe w dotyku?

W wielu ludziach ogony szczurów wywołują obrzydzenie, wydają się bowiem obślizgłe i nagie. Ale to tylko pozory. Ogon szczura jest pokryty krótkimi, delikatnymi włoskami i – przynajmniej moim zdaniem – jest miły w dotyku: ciepły, suchy* i lekko puszysty.

Ogon pomaga szczurom w termoregulacji. Na przykład przy dużym wysiłku fizycznym szczury nie pocą się tak jak my. Zwiększa się za to przepływ krwi do ogona, co pomaga w utracie ciepła (u ludzi przepływ krwi do skóry też wzrasta, gdy jesteśmy przegrzani). Gdy temperatura spada, przepływ krwi do ogona maleje.

Dodatkowo ogony pomagają szczurom w zachowaniu równowagi, gdy te wspinają się lub chodzą po wąskich powierzchniach. Choć ogony szczurów nie są chwytne, to potrafią one częściowo owinąć się wokół na przykład ręki, gdy szczur po niej chodzi i nagle straci równowagę.

Pamiętaj, żeby nigdy nie ciągnąć swojego szczurka za ogon, ani tym bardziej go za niego podnosić! Nie tylko powoduje to ból, ale może też przyczynić się do oderwania płata skóry wraz z leżącymi pod nią tkankami.


* wielu ludzi też niesłusznie myśli, że gady, na przykład węże, są obślizgłe, ale ich skóra jest tak naprawdę sucha.


You can find the English version of this post here.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *