Choć w Polsce to zajączek wielkanocny przynosi czasem prezenty, na kartkach świątecznych pojawia się zwykle udomowiony królik.
Zające i króliki są blisko spokrewnione i pod wieloma względami podobne, ale istnieją między nimi pewne różnice. Na przykład: zające mają dłuższe nogi i zazwyczaj dłuższe uszy. Jednak główne różnice dotyczą ich strategii rozrodczych i ucieczki przed drapieżnikami.
Dzikie króliki kopią rozległe nory, w których się chronią i w których rodzą się ich młode. Ciąża królików jest stosunkowo krótka (około 30 dni). Młode rodzą się w podziemnych norach. Są słabo rozwinięte – prawie nagie, z zamkniętymi oczami i słabą koordynacją ruchową.
Zające nie kopią nor, a ich młode rodzą się w naziemnych schronieniach w trawie. Okres ciąży u zajęcy jest dłuższy (około 40 dni). Młode są od urodzenia dobrze rozwinięte – w pełni pokryte futrem, mają otwarte oczy i są zdolne do skoordynowanych ruchów.
Kiedy są przestraszone, zające biegną jak najszybciej (z prędkością do 45 km/h) do schronienia w gęstym poszyciu lub w podziemnych norach.
Długonogie zające starają się zmęczyć swojego prześladowcę, uciekając z prędkość nawet do 72 km/godz. Jeśli drapieżnik przeszkodzi im gdy w ciągu dnia przebywają w schronieniu, zające uciekają na otwartą przestrzeń.
Na zdjęciu: zając szarak i królik europejski
You can find the English version of this post here.