U większości owadów troska o następne pokolenie ogranicza się do znalezienia dogodnego miejsca do złożenia jaj. Potem rodziców nie obchodzi, co dzieje się z ich potomstwem.
Ale są też owady, które poświęcają wiele czasu i energii na opiekę nad jajami i młodymi. Poniżej kilka przykładów, które mogą cię zaskoczyć.
Skorki
Samice tych powszechnie występujących owadów (niekiedy nazywanych szczypawkami) budują gniazda w ziemi, w których składają jaja. Potem opiekują się jajami i czyszczą je z grzybów. Matka opiekuje się również swoimi młodymi, gdy te się wyklują. Młode skorki mogą żywić się pokarmem częściowo strawionym i wyplutym przez matkę.
Karaczany
Wiele gatunków karaczanów (w tym karaluchy) opiekuje się również swoimi jajami i w niektórych wypadkach także młodymi. Samice noszą jaja na końcu odwłoka w specjalnej osłonce – kapsułce jajowej, czyli ootece. U niektórych gatunków samice również chronią, a nawet karmią swoje potomstwo. U niektórych karaczanów jaja rozwijają się wewnątrz ciała samicy aż do wyklucia.
Muchy tse-tse
Muchy tse-tse (dobrze znane z roznoszenia chorób takich jak śpiączka afrykańska) posuwają się jeszcze dalej. Nie składają one jaj, ale ich młode rozwijają się wewnątrz macicy, początkowo w formie jaja, a następnie larwy. W organizmie samicy rozwija się jednorazowo jeden potomek, który jest karmiony mleczną substancją produkowaną przez wyspecjalizowany gruczoł. W ciele matki jest on bezpieczny i po urodzeniu jest gotowy do przejścia w kolejne stadium rozwojowe – poczwarkę.
Chrząszcze gnojarzowate
Czy widziałeś kiedyś chrząszcza toczącego kulkę gnoju? Mógł to być żuk gnojowy lub inny chrząszcz z rodziny gnojarzowatych przygotowujący pożywienie dla swoich młodych.
Najpierw rodzice kopią tunele i komory lęgowe pod lub w pobliżu odchodów większego zwierzęcia. Następnie przynoszą tam pożywienie dla młodych, czyli właśnie odchody. U różnych gatunków samice, samce lub oboje tworzą kulę gnojową, w której samica robi dziurkę i składa w niej jedno jajo. Następnie zatyka otwór gnojem. Po złożeniu wszystkich jaj samica pilnuje kul i od czasu do czasu je wylizuje, najprawdopodobniej by zapobiec rozwojowi grzybów. U wielu gatunków zarówno samce jak i samice mają rogi lub inną broń, której mogą używać do obrony swoich kul.
Niektóre spokrewnione z gnojarzowatymi chrząszcze dostarczają swoim młodym innego rodzaju pokarmu: kawałki martwych zwierząt, a nawet zabite w tym celu mrówki lub inne bezkręgowce.
Pluskwiaki wodne
Istnieją również owady, u których tylko ojcowie opiekują się potomstwem. Na przykład u niektórych pluskwiaków wodnych samice składają jaja na skrzydłach ojca, a on nosi je aż do momentu wyklucia.
Główne źródło informacji dla tego postu: “How to read an insect ” – książka autorstwa Rossa Pipera
You can find the English version of this post here.
Zdjęcia: Skorek: Tom Oates, 2010, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11264136; karaczan: Pexels; much tse-tse: Geoffrey M. Attardo – PLoS Neglected Tropical Diseases March 2008 Image page, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5988579; chrząszcz: Charles J. Sharp – Own work, from Sharp Photography, sharpphotography, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51414304; pluskwiak: Greg Hume – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17771082