Czy Twój kot się zorientuje, jeśli się teleportujesz?

Odpowiedź na to pytanie najprawdopodobniej brzmi “tak”.

Jednak, żeby się upewnić, najlepiej sprawdzić samemu. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić bez maszyny do teleportacji, czytaj dalej (jeśli nie masz kota, tylko psa lub inne zwierzę, możesz je przetestować w podobny sposób).

Zrób to sam

Potrzebujesz stosunkowo dużego pomieszczenia (wystarczy ok. 4m długości), urządzenia do nagrywania głosu, dwóch głośników z pilotem (lub osoby do pomocy) oraz kamery wideo (lub innego sposobu obserwacji kota w pomieszczeniu).

Przed rozpoczęciem eksperymentu nagraj siebie, jak wołasz swojego zwierzaka. Następnie umieść jeden głośnik wewnątrz pomieszczenia, jak najdalej od drzwi, a drugi na zewnątrz. Zostaw zwierzę samo w pokoju i odtwórz nagranie kilkakrotnie zza drzwi. Potem natychmiast odtwórz nagranie przez głośnik znajdujący się w pomieszczeniu i obserwuj swojego kota. Czy wygląda na zaskoczonego?

Aby upewnić się, że to nie tylko nagły hałas z pomieszczenia wywołuje reakcję, jako kontrolę możesz odtworzyć nagranie innej osoby wołającej imię twojego pupila.

Badania naukowe

W podobny sposób badacze z Japonii sprawdzali, czy koty potrafią mentalnie odwzorować położenie swoich właścicieli. Jeśli tak, to powinny być zaskoczone, gdy ich właściciele nagle pojawią się w nowym miejscu. Ponieważ prawdziwa teleportacja nie jest (jak na razie) możliwa, symulowano ją za pomocą nagrań głosowych.

Już wcześniejsze badania pozwoliły zaobserwować, że koty mają rozwiniętą świadomość tzw. “trwałości obiektu” (ang. object permanence). Nawet wtedy, gdy jakiś przedmiot zniknie im z oczu, pamiętają, że nadal istnieje. Co więcej koty mają bardzo dobry słuch i potrafią określić położenie niewidocznej zdobyczy za pomocą dźwięku. Potrafią również rozpoznać głos swojego właściciela.

Wyniki japońskich badań sugerują, że koty potrafią również odwzorować przestrzenne położenie ludzi na podstawie dźwięku i są zaskoczone*, gdy głos ich właściciela nagle przenosi się z jednego miejsca w inne. Koty były bardziej zdziwione, gdy słyszały swojego właściciela z nowego miejsca (wewnątrz pokoju), w porównaniu z głosem obcej osoby lub gdy ich właściciel wołał z poprzedniego miejsca (zza drzwi).

Wydaje się więc, że koty wiedzą, gdzie jesteś na podstawie Twojego głosu i tworzą mentalny model tego, możesz się znaleźć po upływie krótkiego czasu. Ta umiejętność jest prawdopodobnie bardzo ważna podczas polowania w warunkach słabej widoczności.

Jeśli zdecydujesz się sprawdzić, jak Twój kot, pies lub inne zwierzę reaguje na teleportację, napisz proszę wyniki swojego doświadczenia w komentarzach poniżej.


* Zaskoczenie w tym doświadczeniu było oceniane przez 8 niezależnych osób w skali od 0 do 4, na podstawie wielu różnych zachowań, takich jak poruszanie uszami, odwracanie głowy czy ruch całego ciała, (filmiki z przykładami poziomów zaskoczenia 0 i 4 możesz znaleźć tutaj).


You can find the English version of this post here.


Zdjęcie: Nennieinszweidrei from Pixabay.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *