Czy psy płaczą z radości i czy nas to rusza?

Takefumi Kikusui zauważył, że kiedy jego pudlica pielęgnowała swoje szczeniaki, jej pyszczek wyglądał bardziej słodko niż zwykle, a jej oczy wyglądały na załzawione. Zastanawiał się, czy te dwa fakty są ze sobą powiązane. Będąc naukowcem, postanowił sprawdzić, jednak zamiast skupić się nad opieką nad potomstwem, postanowił zbadać psy w interakcje ze swoimi właścicielami.

Czy psy płaczą z radości?

Odpowiedź brzmi: tak. A dokładniej, ich oczy łzawią, gdy ich właściciel wraca po kilkugodzinnej rozłące.

Podobnie jak my, psy nieustannie produkują łzy, aby nawilżać oczy. Naukowcy zmierzyli objętość łez u psów w ich normalnym środowisku domowym w obecności właścicieli i tuż po powrocie właściciela do domu po 5-7 godzinnej nieobecności. Objętość łez wyraźnie wzrosła przy ponownym spotkaniu.

Jednak tylko właściciel wywoływał tak silną reakcję u psów. Gdy psy pozostawiono na kilka godzin w znanej im psiej świetlicy, “płakały” tylko wtedy, gdy wrócił ich właściciel, ale nie wtedy, gdy do pomieszczenia wszedł znany im pracownik świetlicy.

Dodatkowo badacze wykazali, że kropla oksytocyny w oczach psów zwiększyła produkcję łez. Oksytocyna jest hormonem ważnym dla tworzenia więzi społecznych, a spotkanie z właścicielami po rozłące zwykle powoduje wzrost jej poziomu u psów. Dlatego oksytocyna jest prawdopodobnie jedną z przyczyn łzawienia psów, gdy witają się z kimś, z kim łączy je silna więź.

Czy nas rusza, gdy psy płaczą?

Odpowiedź brzmi: tak. A dokładniej, ludzie częściej mówią, że chcą się opiekować psami ze łzami w oczach.

74 osoby w różnym wieku zostały poproszone o ocenę zdjęć psich pysków. Niektóre podobizny przedstawiały psy o normalnych oczach, bez manipulacji, podczas gdy na innych zdjęciach ich oczy były załzawione (przed sfotografowaniem oczy zakroplono roztwórem soli fizjologicznej). Ludzie oceniali psy na 5-stopniowej skali, od emocji negatywnych (przeraża mnie) do pozytywnych (chcę go pogłaskać i się nim opiekować). Psy ze łzami w oczach uzyskały wyższe oceny.

Łzy są ważnym sygnałem w komunikacji stanów emocjonalnych u ludzi w każdym wieku, a dorośli mają zwykle większa tendencję do opieki nad płaczącymi dziećmi. Możliwe, że psy nieświadomie wykorzystują te ludzkie tendencje. Produkcja łez może być jednym z narzędzi w arsenale psów, które wyewoluowały w procesie ich udomowienia (tak jak kontakt wzrokowy i podnoszenie brwi) by wzmocnić tworzenie więzi z ludźmi i wywoływać u nich chęć opieki.


You can find the English verions of this post here.


Obraz autorstwa Heleny Sushitskaya z Pixabay.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *