Facet w różu czy w zieleni? – o muszkach owocowych podążających za trendami

Czy zwracasz uwagę na trendy w modzie? Czy lubisz zachowywać się tak jak inni? A może wolisz działać wbrew temu, co jest na topie? Albo po prostu ignorujesz trendy i podejmujesz własne, niezależne decyzje?

A czy chciałbyś się dowiedzieć, czy samice muszki owocowej podążają za trendami i wybierają partnerów, którzy są podobni do tych najbardziej popularnych wśród innych samic? Jeśli tak, to czytaj dalej.

Naukowcy posypali samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster) niewielką ilością zielonego lub różowego proszku. Następnie pozwolili samicom obserwować inne samice kopulujące z samcami o różnych kolorach.

Jeśli większość obserwowanych samic odrzucała zielonych samców i kopulowała z różowymi, obserwujące samice wolały potem różowego samca od zielonego, i na odwrót, jeśli zielone samce były w modzie. Samice muszki owocowej wykazywały konformizm, czyli podążały za opinią większości, nawet jeśli ta większość była niewielka (czyli nawet jeśli tylko 4 z 6 samic wybierały samce danego koloru).

To upodobanie do danego koloru utrzymywało się również wtedy, gdy dostępne samce wyglądały trochę inaczej niż te wybrane przez demonstrujące samice, na przykład były mutantami z białymi oczami lub podwiniętymi skrzydłami. Na preferencje kolorystyczne nie miał też wpływu wiek demonstrujących samic.

Samice pamiętały, jaki kolor jest modny i preferowały samce o tym kolorze nawet 24 godziny po demonstracji (badacze nie testowali dłuższej pamięci u muszek). Jeśli samice obserwatorki stawały się demonstratorkami wyboru partnera dla niedoświadczonych samic, moda na dany kolor utrzymywała się przez kilka etapów tego łańcucha transmisji.

Wszystkie te wyniki pokazują, że muszki owocowe posiadają zdolności poznawcze i predyspozycje do kulturowego przekazywania z pokolenia na pokolenie preferencji godowych samic. Takie uczenie się od innych mogłoby potencjalnie prowadzić do długotrwałych tradycji. I chociaż nie jest jasne, jak prawdopodobne są podobne trendy kulturowe u muszek poza kontrolowanymi warunkami laboratoryjnymi, to kto wie: może muszki owocowe w twojej kuchni też mają swoje tradycje?


You can find the English version of this post here.


Zdjęcie: André Karwath aka Aka – Travail personnel, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=227170

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *